• Wyniki ankiety na temat bezpieczeństwa - rodzice

• ANKIETA                                      Data: 03.04.2012

na temat bezpieczeństwa w szkole

Szanowni Rodzice! Zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie niniejszej ankiety. Wyniki badań posłużą nam do zdiagnozowania pojawiających się problemów oraz pomogą nam w poszukiwaniu ich rozwiązań, by Wasze dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie w szkole. Ankieta jest anonimowa. Prosimy o dokładne zapoznanie się z pytaniami i udzielenie szczerych odpowiedzi. Prosimy o podkreślenie właściwej odpowiedzi.

1. Płeć dziecka

a) dziewczynka   31 (53%)

b) chłopiec   28 (47%)

2. Klasa          1SP, 4SP, 5SP, IG, IIG, IIIG

3. Czy Państwa dziecko chętnie chodzi do szkoły?

a) zawsze 33 (56%)                b) czasami  18 (31%)             c) rzadko  6 (10%)                 d) nigdy  0 (0%)

4. Czy dziecko chętnie dzieli się różnymi spostrzeżeniami dotyczącymi jego pobytu w szkole?

a) tak, chętnie z własnej inicjatywy opowiada o wszystkim  32 (54%)

b) tak, ale tylko wtedy, gdy go o to proszę  19 (32%)

c) tak, ale robi to niechętnie  1 (2%)

d) nigdy nie opowiada o szkole  4 (7%)

5. Czy Państwa dziecko dobrze jest przyjmowane w szkole przez kolegów i koleżanki?

a) nie  0 (0%)  b) raczej nie  2 (3%)   c) raczej tak  22 (37%)     d) tak  35 (59%)   e) nie wiem  0 (0%)

6. Czy Państwa dziecko dobrze jest przyjmowane przez kolegów i koleżanki z klas starszych

a) nie  1 (2%)     b) raczej nie  3 (5%)     c) raczej tak  23 (39%)    d) tak  21 (36%)    e) nie wiem  9 (15%)

7. Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?

a) nie  0 (0%)              b) raczej nie  2 (3%)               c) raczej tak  35 (59%)                       d) tak  25 (42%)

8. Czy zdarzyło się, że dziecko było w szkole?

- zastraszane                                         tak  4 (7%)                         nie  49 (83%)

- wyśmiewane                                       tak  9 (15%)                       nie  43 (73%)

- poniżane (ubliżano mu)                        tak  6 (10%)                       nie  45 (76%)

- inne sytuacje (jakie?) niszczenie zeszytów przez kolegów.

9. Czy dziecko zgłaszało sytuację, w których dochodziło do?

- wymuszania od niego pieniędzy           tak  2 (3%)                          nie  50 (85%)

- kradzieży                                            tak  1 (2%)                          nie  46 (78%)

- pobicia go                                           tak  3 (5%)                          nie  47 (80%)

- inne sytuacje (jakie?)  kłótnie.

10. Jakie były inne źródła informacji na temat przemocy w szkole?

a) koleżanki lub koledzy dziecka  12 (20%)           b) inni rodzice  15 (25%)           c) nauczyciel  15 (25%)

11. Jaka była Państwa reakcja jeśli dowiadywaliście się o tych nieprawidłowych sytuacjach?

a) rozmowa z dzieckiem  34 ( 58%)

b) rozmowa z innymi rodzicami  14 (24%)

c) rozmowa z wychowawcą  19 (32%)

d) rozmowa lub dyskusja na zebraniu z rodzicami  8 (14%)

e) inna (jaka?)  rozmowa z Dyrektorem Szkoły

12. Komu Państwo zgłaszaliście zaistniały problem?

a) wychowawca  35 (59%)

b) pedagog  2 (3%)

c) dyrektor  6 (10%)

d) inne (proszę wymienić)   rodzice

13. Jeśli zgłosiliście Państwo zaistniały problem, to?

a) sytuacja się nie poprawiła 0 (0%)

b) sytuacja się częściowo poprawiła 14 (24%)

c) sytuacja się poprawiła  16 (27%)

d) nie dotyczy  10 (17%)

14. Czy wychowawcy i nauczyciele chętnie pomagają uczniom w rozwiązywaniu ich problemów?

a) nie  0 (0%)      b) raczej nie  2 (3%)     c) raczej tak  20 (39%)     d) tak  33 (56%      e) nie wiem  0 (0%)

15.  Czy według Państwa zainstalowanie monitoringu (kamer) w szatni szkolnej wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa w szkole?

a) tak  22 (37%)    b) raczej tak  25 (42%)    c) nie wiem  12 (20%)    d) raczej nie  1 (2%)     e) nie  0 (0%)

16. Jaka tematyka spotkań z pedagogiem, psychologiem lub innym specjalistą interesowałaby  Państwa osobiście?

a) budowanie właściwych relacji między rodzicami i dziećmi  21 (36%)

b) trudności wieku dorastania  28 (47%)

c) zagrożenia patologiami  13 (22%)

d) inna(jaka?)             1) rola inteligencji emocjonalnej