• Rok szkolny 2012/2013

• Klasa 1 Gimnazjum

Realizacja projektu gimnazjalnego w ramach zajęć "Zostać przedsiębiorczym"

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych.

Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodych ludzi, działającej obecnie w stu dwudziestu krajach.

Programy przygotowują młodzież do wejścia na rynek pracy, pozwalają lepiej zrozumieć zasady ekonomii i funkcjonowania biznesu. Uczą poprzez działanie wiele możliwości praktycznego sprawdzenia wiedzy. Rozwijają umiejętność krytycznego myślenia oraz kształtują aktywny stosunek do życia.

Aktualnie realizowanych jest kilka programów i projektów dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w ramach których organizowane są ogólnopolskie konkursy.

„Zostać przedsiębiorczym”, to program nauczania dla gimnazjum opracowany w ramach projektu „Zostać Przedsiębiorczym - program edukacyjny z multimedialnym pakietem dydaktycznym dla gimnazjum” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

My bierzemy udział w realizacji projektu edukacyjnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dziennik Ustaw Nr 156, poz. 1046).

Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.

Projekt edukacyjny obejmuje następujące działania:

1. Wybór tematu projektu edukacyjnego.
          2. Określenie celów projektu i zaplanowanie etapów jego realizacji.
          3. Wykonanie zaplanowanych działań.
          4. Publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego.

Oczywisty wydaje się fakt, iż uczniowie realizujący program "Zostać przedsiębiorczym", wdrażani do podejmowania i dokumentowania prac projektowych, będą lepiej niż inni przygotowani do sprostania różnorodnym wymaganiom.

Innowacja pedagogiczna ,, Zostać przedsiębiorczym” ma charakter dwuetapowy. W pierwszym semestrze uczyliśmy się jak realizować projekt gimnazjalny w teorii. Od lutego realizowaliśmy projekt w praktyce.  W związku z zajęciami stworzyliśmy rocznik grotnicki pt. ,, Śmieszne, ważne i poważne”, który został zaprezentowany w formacie A3. Dzięki zajęciom rozwijaliśmy nasze zainteresowania. Działo się tak, gdyż w gazetce były publikowane różne tematy zaczynają od sportu, a kończąc na temacie miesiąca. Zajęcia praktyczne pozwoliły nam nauczyć się jak poprawienie pisać artykuły. Dzięki teorii mogliśmy poznać  jakimi prawami rządzi się biznes. Za pomocą strony ,, Zostać przedsiębiorczym” poznawaliśmy nasze słabe oraz mocne strony. Mogliśmy również zrobić test, który mógł nam pomóc w wyborze  zawodu. Projekt bardzo rozwinął nas. Dzięki niemu będziemy posiadali więcej umiejętności oraz większe predyspozycje do bycia osobą z wymarzonego zawodu. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w projekcie.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji:

Projekt_edukacyjny_1Gimnazjum.pps