Biografia
Karol Józef Wojtyła - urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był drugim synem urzędnika wojskowego Karola Wojtyły i Emilii Kaczorowskiej. Jego starszy brat Edmund - lekarz, zmarł w 1932 roku, a siostra Olga - zaraz po urodzeniu. Karol Wojtyła został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku w kościele parafialnym w Wadowicach. Pierwszą Komunię Świętą przyjął mając 9 lat, a bierzmowany został mając 18 lat. Po ukończeniu czteroklasowej szkoły ludowej, Karol uczył się w państwowym gimnazjum męskim im. Marcina Wadowity. Po maturze w 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Gdy niemieccy okupanci zamknęli uniwersytet w 1939 roku, młody Karol pracował w kamieniołomach i fabryce chemicznej Solvay. Od roku 1942, czując powołanie kapłańskie uczęszczał na wykłady podziemnego seminarium zorganizowanego przez arcybiskupa Krakowa, kardynała Adama Stefana Sapiehę. Równocześnie był jednym z założycieli tajnego Teatru Rapsodycznego. Po wojnie kontynuował studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku. Następnie został wysłany przez Kardynała Stefana Sapiehę do Rzymu, aby rozpocząć studia doktoranckie. Pod kierunkiem wybitnego teologa, dominikanina Reginalda Garrigou-Lagrange'a napisał rozprawę doktorską Zagadnienie wiary u świętego Jana od Krzyża (Questio de fide apud sanctum Ioannem de Cruce). Do Polski wrócił w 1948 roku i został wikarym w parafii w Niegowici, niedaleko Krakowa, a następnie w parafiii świętego Floriana w Krakowie. Był duszpasterzem studentów od 1951 roku, gdy podjął swoje studia filozoficzne i teologiczne. W 1953 roku habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim pracą: Próba opracowania etyki chrześcijańskiej według systemu Maxa Schelera. Został wykładowcą teologii moralnej i etyki w seminarium krakowskim i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 4 lipca 1958 roku papież Pius XII mianował go biskupem tytularnym Ombri i biskupem pomocniczym w Krakowie. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1958 roku w katedrze wawelskiej z rąk arcybiskupa Eugeniusza Baziaka.13 stycznia 1964 roku został mianowany arcybiskupem Krakowa przez Pawła VI, który mianował go kardynałem 26 czerwca 1967 roku. Brał udział w Soborze Watykańskim II (1962-1965) i wniósł znaczący wkład w powstanie Konstytucji Gaudium et spes. Kardynał Wojtyła uczestniczył także w 5 synodach biskupów zwołanych przed jego pontyfikatem.Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II.
W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 146 podróży apostolskich na terenie Włoch. Jako biskup Rzymu odwiedził 317 z 333 parafii Rzymskich. Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, będące wyrazem troski Następcy Piotra o cały Kościół.
Wśród dokumentów należy wyliczyć: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich i 41 listów apostolskich. Napisał też książki:Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa – Watykan 1986; pełna, książkowa (i opatrzona przypisami) wersja środowych wykładów do wiernych; wysnuta z Biblii, a nawiązująca do encykliki Pawła VI Humanae vitae, monografia na temat, jak to nazwał autor, "teologii ciała", także godności integralnie ujętej osoby ludzkiej. Przekroczyć próg nadziei – Lublin, październik 1994, KUL; Dar i Tajemnica – listopad 1996; Tryptyk rzymski (poemat) – Kraków, marzec 2003, Wydawnictwo Literackie; Wstańcie, chodźmy – Kraków, maj 2004, Wydawnictwo św. Stanisława; Pamięć i tożsamość – Kraków, luty 2005, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Jan Paweł II przewodniczył 147 ceremoniom beatyfikacyjnym, w czasie których ogłosił 1338 błogosławionych (w tym 154 Polaków), kanonizował 51 z wszystkich 482 świętych (w tym 9 Polaków oraz 2 świętych związanych z Polską).
Podczas swojego pontyfikatu powołał więcej kardynałów niż którykolwiek z jego poprzedników. Na dziewięciu konsystorzach mianował 231 kardynałów (jednego in pectore), w tym 10 Polaków. Przewodniczył też 6 zebraniom plenarnym Kolegium Kardynalskiego.
W trakcie swojego pontyfikatu zwołał 15 synodów biskupów: 6 synodów generalnych zwyczajnych , jeden synod generalny nadzwyczajny i 8 synodów specjalnych.
13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo licznych spekulacji i sugestii ustąpienia z funkcji, które nasilały się w mediach zwłaszcza podczas kolejnych pobytów papieża w szpitalu, pełnił ją aż do śmierci. W lipcu 1992 przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Jego długoletnie zmagania z chorobą i ze starością były osobistym przykładem głoszonych na ten temat poglądów, w których podkreślał godność ludzkiego cierpienia i odnosił je do męki Chrystusa. 13 maja 1992 papież, w 11. rocznicę zamachu, ustanowił Światowy Dzień Chorego. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża rozpoczęło się 1 lutego 2005. Przez ostatnie dwa miesiące życia Jan Paweł II wiele dni spędził w szpitalu i nie udzielał się publicznie. Przeszedł grypę oraz zabieg tracheotomii, wykonany z powodu niewydolności oddechowej.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005r. (Santo Subito - krzyczał tłum ludzi zebrany na placu św.Piotra w Watykanie, gdy zmarł papież o godz.21.37). Jego pontyfikat trwał przez 26 i pół roku (9666 dni) był trzecim pod względem długości. Beatyfikowany 1 maja 2011r. w niedzielę Milosierdza Bożego. Święto, które sam ustanowił - pierwsza niedziela po Wielkanocy.
28 czerwca 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Jana Pawła II.
Źródło: http://www.fjp2.com
Źródło: Wikipedia